2024 Winners

SubscribeDonate

2024 MATHCOUNTS Oklahoma

State & Regional Winners

The state team that will represent Oklahoma at the national MATHCOUNTS Competition in May will be announced March 2, 2024. Scroll down for our regional winners!

2024 Oklahoma State Winners

The Oklahoma State MATHCOUNTS competition was held on March 2, 2024, at Oklahoma City University.

Oklahoma's NATIONAL Team

Hudson Fong, 1st Place, Casady School

Stella Hong, 2nd Place, Whittier

Kushi Mudo, 3rd Place, Krisha’s Derivatives

Addison Baker, 4th Place, Jenks Middle School

David Braden, Math Coach, Casady School

 

2024 Oklahoma Top 5 Teams

 

1st Place

CASADY SCHOOL

 

2nd Place

UNIVERSITY SCHOOL

3rd Place

REGENT PREPARATORY SCHOOL of OKLAHOMA

4th Place

HERITAGE HALL

5th Place

METRO CHRISTIAN ACADEMY

2024 Central Oklahoma Regional Winners

The Central Oklahoma Regional MATHCOUNTS competition was held on January 27, 2024, University of Central Oklahoma.

Top 10 Individuals

Hudson Fong, 1st Place, Casady School

Daniel Chugonov, 2nd Place, Casady School

Vishaack Rajaram, 3rd Place, Casady School

Stella Hong, 4th Place, Whittier

Akshaj Dalavayi, 5th Place, Summit

Kushi Mudo, 6th Place, Krisha’s Derivatives

Andrew Bessanov, 7th Place, Heritage Hall

Michael Huong, 8th Place, Whittier MS

Sa’ad Ahmed, 9th Place, Casady

Henry Chong, 10th Place, Whittier MS

1st Place

CASADY SCHOOL
David Braden, Coach
Daniel Chugunov
Vishaaak Rajaram
Aryan Singh
Hudson Fong

 

2nd Place

WHITTIER MS
Melissa Hunt, Coach
Henry Chong
Stella Hong
Annika Huang
Aaron Lu

3rd Place

HERITAGE HALL
Barbara Nykol, Coach
Andrew Bessanov
Adam Dernaika
Yahyo Latf
Srinka Saravanamuthu

4th Place

DEER CREEK
Margaret Maloney, Coach
Rym Haque
Xiangning Jin
Keyu Pei
Hughston Rhodes

All-Star Squad

Leslie Smith, Coach
Akshaj Dalavay
Khushi Madi
Michael Huong
Sa’aad Ahmed
Warren Plunk (Alternate)

2024 East Central Regional Winners

The East Central Regional MATHCOUNTS Oklahoma competition was held February 6, 2024, at the University of Tulsa.

 

Top 10 Individuals

Pranav Reddy, 1st Place, University School

Arin Tripahty, 2nd Place, Jenks

Addison Baker, 3rd Place, Jenks MS

Vishnavi Vipperla, 4th Place, Holland Hall

Hansen Lin, 5th Holland Hall

Hanna Kauffman, 6th Place, Regent Prep

Jackson Barnes., 7th Place, Regent Prep

Julia Isley, 8th Place, Regent Prep

Joses Joshi, 9th Place, University School

Isaac Piriter, 10th Place, Metro Christian

1st Place

JENKS MIDDLE SCHOOL 
Rasha Eliva, Coach
Addison Baker
Xian Miller
Justin Li
Arin Tripathy

 

2nd Place

REGENT PREP
Tim O’Dea, Coach
Jackson Barnes
Julia Isley
Emily Fornay
Hanna Kauffman

3rd Place

METRO CHRISTIAN
Amanda Reynolds, Coach
Finn Kauplen
Petrus Sakirgil
Isaach Pintur
Ben Storms

4th Place

UNIVERSITY SCHOOL
Kevin Vincent, Coach
Tully Cockersham
Joses Joshi
Aashritha Gaddam
Pranav Reddy

All-Star Squad

Melissa Stirling, Coach
Vaisnavi Vipperla
Hansen LIv
Nate Burdick
Eric Tiang
Rushil Karande (Alt)

2024 Southwest Regional Winners

The Southwest Regional MATHCOUNTS Oklahoma competition will take place February 17, 2024, at Cameron University, Lawton

 

Top 10 Individuals

Eric Wu, 1st Place, Madison MS (Bartlesville)
Nick Du, 2nd Place, Madison MS (Bartlesville)
Zadie Holland, 3rd Place, Lawton Academy
Harini Reddy, 4th Place, Madison MS (Bartlesville)
Sandeep Averatla, 5th Place, Lawton Academy
Landon Carr, 6th Place, Lawton Academy
Bella Robinson, 7th Place, Duncan MS
Trent Livingston, 8th Place, Duncan MS
Austin, Janoe, 9th Place, Lawton Academy
Zanna Loriss, 10th Place, Elmore City MS

 

Please Note: Bartlesville competed in the Southwest Region due to scheduling conflicts and availability of other regional competitions. 

1st Place

MADISON MS
Lu Yu, Coach
Nick Du
Harini Reddy
Eric Wu

2nd Place

LAWTON ACADEMY of ARTS & SCIENCES
Guy Holland, Coach
Sandeep Averatla
Landon Carr
Austin Janoe
Zackery Roehler

3rd Place

DUNCAN MIDDLE SCHOOL
Stacy Smith, Coach
Keller Atchley
Trent Livingston
Jack Lovett
Lily Thomas

All-Star Squad

Zadie Holland
Lawton Academy
Bella Robison
Duncan MS
Zanna Loriss
Elmore City MS
Bentley Hatfield
Comanche
Kennedy Huckaby (Alt)
Altus JH

Top New Comer

COMANCHE

Engineering Tools